USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

Bankalarımız Çok Bonkör !


 24.11.2011

BANKALARIMIZ ÇOK BONKÖR!

 

                          Bankalarımızın son zamandaki faiz uygulamalarının reel sektörümüzü olumsuz yönde etkilediğini ifade eden Odamız Meclis Başkanı Mustafa Özden yaptığı açıklamada; “Tüm vatandaşlarımızın, tüccarlarımızın, esnaflarımızın ve sanayicilerimizin olmazsa olmazı, ekmek ve su kadar ihtiyacı olan bankalarımızdır. Zaten arzu edilen odur. Yasaların istediği de odur. Cebinde kredi kartı olmayan vatandaşlarımız azdır. Bankayla tanışmayan vatandaşımız da yoktur.

         Bankacılık sektörümüz Dünya’daki ekonomik ve siyasi krize rağmen en güçlü sektörümüzdür. Biz reel sektör olarak onlarla gurur duyuyoruz. Bu yılı 3. çeyreğinde açıklanan bilançolara baktığımızda karlılıkları mükemmel. Ekonomimize katkıları mükemmeldir. Avrupa’daki bankalarla karşılaştırdığımızda değerleri bizleri onurlandırıyor. Ama; son Merkez Bankası’nın karşılık oranlarını yüzde 2 puan artırması sonucunda biraz dengeleri sarstılar ve kredi faizlerini açıklanan rakamın üzerinde uygulamaya koydular. Özellikle sanayicilerin , esnafların ve tüccarların kullandığı ticari kredilere bunu yüzde 5-6 oranında yansıtmaya başladılar. Kısacası yüzde 8-10 arasında kullandırılan ticari faiz oranlarını yüzde 15-20 aralığına çıkardılar. Bu bir insafsızlıktır. Ülkemizin mükemmel giden ekonomisine bir darbedir. Bunların niyeti üzüm yemek değil bağcıyı dövmektir.

                       Ekonomimizin temel motoru üretimdir. Üretim olmadan tüketemezsiniz. Üretmeyenin tüketmeye de hakkı yoktur. Üretmeden ihracat yapamazsınız, istihdam sağlayamazsınız, refaha ulaşamazsınız. Bankalarımızın karlılıklarında büyük pay bireysel konut kredilerindendir. Bu duyarlılığı ticari kredilerde de göstermeleri gerekmektedir. Ekonominin kuralı kar üzerine kurulmuştur. Her işletme çok kar etmek ister. Ama istikrarlı ekonomilerde fırsatçılığa yer olmamalıdır” dedi. ;

Günlük Ziyaretçi Sayısı : 62
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 601
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 3346
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 3416