USD Alış: 5.2927 | USD Satış: 5.3139 | Euro Alış: 6.0030 | Euro Satış: 6.0270

Bangladeş İstanbul Başkonsolosu Mohammad Monirul İslam, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nı Ziyaret Etti


09.02.2018

Bangladeş İstanbul Başkonsolosu Mohammad Monirul İslam, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nı Ziyaret Etti

 

Bangladeş İstanbul Başkonsolosu Mohammad Monirul İslam, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’na ziyarette bulundu. Gerçekleşen ziyarete Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Yönetim Kurulu Üyeleri Cemil Koçaş ve Cihan Çömez ile Genel Sekreter İrfan Ekici katıldılar.

 

Tekirdağ TSO Başkanı Cengiz Günay, “Bangladeş İstanbul Başkonsolosumuzu kurumumuzda misafir etmekten memnuniyet duyduk, kendilerine şahsım ve kurumum adına hoş geldiniz diyorum. Konsolosumuz odamızı ziyaret edeceği bilgisi geldiğinde Bangladeş ile ilgili araştırma yaparken bazı ilginç fakat bir o kadar bizleri mutlu eden bilgilere tanık oldum. Türk ve Bengal milletleri arasındaki ilişkiler Bangladeş’in kurulmasından önceye dayanan köklü ve kültürel temellere sahip olup,  Kurtuluş Savaşımızda maddi ve manevi yardımda bulunan Güney Asya Müslüman halklarından biri de Bengallilerdir. Ülkedeki bazı cadde ve sokaklarla, askeri kışla ile bazı okullara da Mustafa Kemal Atatürk’ün adı verilmiştir. Tüm bunlar bizleri manevi anlamda mutlu ederken, ekonomik olarak Bangladeş ile ticaretimize baktığımızda ise istenilen seviyelerde olmadığımızı görüyoruz. Diğer yandan 2010 yılı öncesi ile 2010 yılı sonrası Bangladeş’ten gelen turist sayısına baktığımızda ciddi oranda bir artış söz konusu, bu da gösteriyor ki iki ülke insanının sosyal anlamda kurduğu diyaloglar gelecekte ekonomik gelişmeleri destekler nitelikte olacaktır. Bangladeş’e Başlıca İhraç ürünlerimiz: demir çelik, inşaat malzemeleri, pamuk, süt ve süt mamulleri, elektrikli makina ve cihazlar, tekstil makineleri, tekstil kimyasalları, baharatlar ve jeneratörlerdir. Bangladeş’ten ithal ettiğimiz ürünler arasında ise hazır giyim ürünleri ilk sırada yer almaktadır. Bangladeş ile ekonomik ilişkilerimizin daha da artacağını ümit ederek, Konsolosumuza yapmış oldukları ziyaretten dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Başkonsolos Mohammad Monirul İslam ise, “İki ülke arasında köklü bir tarihsel bağ var, M.Kemal Atatürk Bangladeş’te çok seviliyor ve saygı duyuluyor. Atatürk’ün kitapları okullarımızda kullanılıyor. İki ülke olarak kültür ve turizm faaliyetlerini desteklediğimizde ekonomik gelişmeler de artacaktır. Türkiye bizim kardeş ülkemiz, Türklere karşı saygı ve sevgi duyuyoruz. Ülke olarak ekonomimiz her geçen yıl artarak gelişme gösteriyor ve bizler Türk İş İnsanlarını ülkemizde görmek istiyoruz, yatırım yapmalarını arzu ediyoruz. Bangladeş iş konusunda iyi fırsatlar sunuyor. Türk iş insanları ülkemize özellikle enerji, elektronik, ilaç, otel sektörleri gibi alanlarda yatırım yapabilirler. Bangladeş olarak Türkiye ile daha üst düzeyde ticaret yapmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda Konsolosluk olarak her türlü desteğe açık olduğumuzu ifade ediyor, misafirperverliğinizden dolayı sizlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Gerçekleşen ziyaret, günün anısına hediye takdimlerinin sunumundan sonra sona erdi ve konsolos odamızdan ayrıldı.

Bangladeş İstanbul Başkonsolosu Mohammad Monirul İslam, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nı Ziyaret EttiBangladeş İstanbul Başkonsolosu Mohammad Monirul İslam, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nı Ziyaret EttiBangladeş İstanbul Başkonsolosu Mohammad Monirul İslam, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nı Ziyaret EttiBangladeş İstanbul Başkonsolosu Mohammad Monirul İslam, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nı Ziyaret EttiBangladeş İstanbul Başkonsolosu Mohammad Monirul İslam, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nı Ziyaret Etti
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 5
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 7845
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 33191
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 37080