USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

B20 İLE SOCAR İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI


12.05.2015

B20 İLE SOCAR İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

 

Bakü’de gerçekleştirilen B20 Azerbaycan Bölgesel Danışma Toplantısı’nda, B20 Türkiye ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Başkanı Rövnak Abdullayev tarafından, B20 ile SOCAR arasında stratejik iş birliğini öngören protokol imzalandı.​ Gerçekleşen törene Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Çağlar, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Tekirdağ TSO Başkanı Cengiz Günay ve çok sayıda yetkili katıldı.

 

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Başkanı Rövnak Abdullayev, G20 Zirvesi'ne davet edilmekten gurur duyduklarını ve kardeş ülke Türkiye'nin bu adımının kendileri için değerli olduğunu belirtti. Türk hükümetine teşekkürlerini ileten Abdullayev, "Bir millet, iki devlet" felsefesinin Cumhurbaşkanları İlham Aliyev ve Recep Tayyip Erdoğan tarafından çağdaş dünyanın ihtiyaçlarına uygun olarak geliştirildiğini ve zenginleştirildiğini vurguladı.

 

Azerbaycan Ekonomi ve Sanayi Bakanı Mustafayev de, Türkiye'nin yaptığı reformlar sayesinde G20'ye üye olmasının, bu sene başkanlığı devralmasının ve küresel sorunların çözümüne katkı yapmasının Azerbaycan'da gururla karşılandığını belirtti. G20 Zirvesi'ne Azerbaycan'ın davet edilmesinin iki ülke arasındaki yüksek stratejik iş birliğini ve dostluk ilişkisini bir kez daha ortaya koyduğunu ifade eden Mustafayev, Türk hükümetine teşekkürlerini iletti.

 

 

B20 Azerbaycan Bölgesel Danışma Toplantısı’nda konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da Bakü'ye her gelişinde şehrin yenilenen, değişen ve modernleşen yüzünü gördüğünü ifade ederek, bundan gurur duyduğunu ve Bakü'nün sadece bölgede değil, uluslararası arenada da önemli aktör olma yolunda hızla ilerlediğini vurguladı.

 

Azerbaycan halkının, bağımsızlığını kazandıktan sonra sadece 23 yıllık kısa bir sürede geleceğini kendi imkânlarıyla inşa edecek bir noktaya vardığına dikkati çeken Babacan, Azerbaycan ekonomisinin, küresel krize rağmen büyümeye devam ettiğini, ilerleyen dönemde de bu büyümenin devam edeceğini beklediklerini belirtti.

 

Çeşitliliği giderek artan Azerbaycan ekonomisinin, sadece Azerbaycan halkının değil, bölge ülke ve halklarının da refahına katkı sağlayacak hale geldiğini ifade eden Babacan, Azerbaycan şirketlerinin Türkiye başta olmakla birçok ülkede yatırım yaptığını hatırlattı.

 

Babacan, "Türkiye'nin G-20 başkanı sıfatıyla Başkanlar Zirvesi'ne davet etmek için bir ülke hakkı vardı. Bu hakkı Azerbaycan için kullandık. Yaptığımız tercih, sadece Haydar Aliyev'in 'bir millet, iki devlet' şiarı çerçevesinde şekillenen istisnai ilişkilerimizin bir sonucu değil. Azerbaycan'ı tercih ettik, çünkü son 20 yılda büyük kalkınma elde eden ve Güney Kafkasya bölgesinin gelişimine katkıda bulunan stratejik projelerde ülkemizin başlıca ortağı konumunda bulunan bu ülkenin G-20'ye katkısının büyük olacağını düşündük" şeklinde konuştu. 

 

B20 İLE SOCAR İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDIB20 İLE SOCAR İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDIB20 İLE SOCAR İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 52
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 1724
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 7238
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 7526