USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

B20 ÇİN’E DEVREDİLDİ


07.09.2015

B20  ÇİN’E DEVREDİLDİ

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve B20 Türkiye Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, B20'nin daha ileriye gitmesi konusunda umutlu ve heyecanlı olduğunu belirterek, "Sizlerin desteğiyle B20 Çin'in başarılı olacağı konusunda hiç şüphem yok" dedi.​

Hisarcıklıoğlu, TOBB'un ev sahipliğinde düzenlenen "B20 Türkiye Konferansı"nın son gününde "2016 B20 Çin Dönem Başkanlığı" başlıklı oturumda, Çin'in 2016 yılında çok başarılı bir G20 toplantısı yapacağından emin olduklarını ve Türkiye olarak her etapta yardımcı olmak için hazır bulunduklarını kaydetti. Gerçekleşen devir teslim törenine Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda yetkili katıldı.

 

Türkiye'nin B20 başkanlığını Avustralya'dan aldığını anımsatan Hisarcıklıoğlu, "Başkanlığı aldığımız günden beri bizim hedefimiz gerçek değişiklikler yapmaktı. Biz dünyanın önemli sorunları için yaratıcı fikirler ve çözümler sunmaya çalıştık" diye konuştu. Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler için tavsiyeler oluşturduklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, bu nedenle KOBİ'ler ve girişimciler için yeni "özel görev komiteleri" belirlediklerini, hatta Uluslararası İş Dünyası Danışma Konseyi (IBAC) adlı yeni bir mekanizma kurduklarını dile getirdi. IBAC'in "B20 özel görev komitelerini" hükumetle iş dünyası arasında diyalog mekanizmasıyla destekleyeceği bilgisini veren Hisarcıklıoğlu, aynı zamanda Çin'in 2016 başkanlığına uygun olan cesur tavsiyeler ortaya koyduklarının da altını çizdi.

Hisarcıklıoğlu, 6 "özel görev komitesi" ile 19 tavsiyenin kendileri için çok önemli olduğuna işaret ederek, bu konulara gelecek yıl Çinli iş arkadaşlarıyla devam etmek istediklerini belirtti. Devamlılığın başarı için "anahtar" olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

 

"Devamlılık konusunda, 'İpek Yolu' gibi yeni projeler konusunda çok heyecanlıyız. Biz ticaret konusunda yeni inovasyonların bu yoldan geleceğine inanıyoruz. Ben B20'nin daha ileriye gitmesi konusunda umutlu ve heyecanlıyım. Sizlerin desteğiyle B20 Çin'in başarılı olacağı konusunda hiç şüphem yok. Tekrar Çinli çalışma arkadaşlarıma ve CCPIT'ye Türkiye B20'ye olan desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Gelecek yılın planını yapmak için 3-4 ayınız var. CCPIT'nin B20 grubu için çok güzel bir ajanda hazırlayacağına eminim. Sizleri Pekin'de görmeyi dört gözle bekliyorum."

 

Çin Uluslararası Ticaretin Desteklenmesi Konseyi (CCPIT) Başkan Yardımcısı Yu Ping ise Türkiye'nin dönem başkanlığında G20'nin iş dünyası ayağını temsil eden B20 Türkiye Konferansı'nın çok başarılı geçtiğini, ortaya konulan politikaların çok kapsamlı olduğunu ve iş dünyasının sesini güçlü şekilde ifade ettiğini kaydetti. Ping, Çin'in başkanlığında gelecek yıl yapılacak G20 zirvesinde, "yapısal reformların teşvik edilmesi", "dünya ekonomisinde ticaret ve yatırım büyümesinin teşvik edilmesi", "dünyada ekonomik ve mali yönetim verimliliği için yapının geliştirilmesi" ile "karşılıklı yararlı işbirliği yoluyla kapsayıcı ve uyumlu büyümenin teşviki" başlıklı konuların ele alınacağını ifade etti.

B20  ÇİN’E DEVREDİLDİB20  ÇİN’E DEVREDİLDİB20  ÇİN’E DEVREDİLDİB20  ÇİN’E DEVREDİLDİ
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 30
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 1637
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 7151
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 7439