USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

7020 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Hakkında İstişarede Bulunmak Üzere Vergi Dairesi Başkanlığı Odamızı Ziyaret Etti


19.06.2017

7020 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Hakkında İstişarede Bulunmak Üzere Vergi Dairesi Başkanlığı Odamızı Ziyaret Etti

7020 Sayılı Bazı Alacakların Yapılandırılmasına İlişkin Kanun’un vergi borçları yapılandırmaları ve kanunun sunduğu hizmetler hakkında istişarede bulunmak üzere vergi dairesi başkanlığı odamızı ziyaret etti. Gerçekleşen ziyarete ev sahibi olarak Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Tekirdağ Vergi Dairesi Başkanı Abdullah Coşkuner, Tekirdağ TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Galip Öge, Sayman Üye Taner Karaoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Cemil Koçaş, Tekirdağ SMMM Odası Başkanı Nedim Arslan, Tekirdağ Vergi Dairesi Yetkilileri ile Tekirdağ SMMM Odası Yetkilileri katıldılar.

Tekirdağ Vergi Dairesi Başkanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, “7020 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 27 Mayıs 2017 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

7020 Sayılı Yeni Yapılandırma Kanunuyla; vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükü azalacak, borçlar taksitler halinde ödenebilecektir.

Yeni yapılandırma kanunu kesinleşmiş borçlara ödeme kolaylığı getiriyor. Vergi dairelerine ödenmesi gereken vergi ve diğer borçların gecikme zamları, faizleri Yİ-ÜFE oranında, yani üçte iki oranında azaltılıyor. Vergi aslına bağlı cezalar da tamamen siliniyor. Kanundan yararlanan vatandaşlarımız yıllık %16.80 oranında gecikme zammını ödemek yerine yıllık %3-4 gibi düşük oranda bir tutar ödeyecek. Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarında da indirim yapılıyor. Yarısını tahsil ediyor, yarısından vazgeçiyoruz. Borcun peşin ödenmesi halinde ayrıca indirim yapılıyor ve Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutarın yarısından vazgeçiliyor. Borçların 36 aya varan sürelerde ödenmesi mümkün. Taksitlere, bugün için uygulanan faizin çok altında bir oranda katsayı uyguluyor. Yapılandırma devam ettiği sürece; borcu yoktur belgesi alınabilecek ve araçların fenni muayeneleri yaptırılabilecek.

Vatandaşlarımız, yeni yapılandırma kanunu sayesinde geçmiş borçlarını taksitler halinde ödeyerek ekonomik faaliyetlerini daha kolay yürütebilecek. 31 mart 2017 tarihinden öncesine ilişkin gelir vergisi, kurumlar vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, KDV, ÖTV gibi tüm vergiler bu kanuna göre ödenebilecek. Ancak, önceki yapılandırma yasası olan 6736 sayılı kanun hükümlerine göre yapılandırılmış borçlar yeni yapılandırma kanunu kapsamına alınmamıştır.

Önceki yasa çerçevesinde borcunu yapılandıran vatandaşlarımızın, 1 Temmuz 2016 – 31 Mart 2017 zaman aralığında borçları oluşmuş ise bu borçları için yeni yapılandırma kanunundan yararlanabileceklerdir.  Ayrıca çok sayıda vatandaşımızı ilgilendiren trafik, nüfus, seçim, askerlik para cezaları, karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezalar da kanun kapsamında yararlanabilecektir.

YURT-KUR üzerinden öğrenim kredisi alan öğrencilerin kuruma olan öğrenim ve katkı kredisi borçları ile ecrimisil borçları da bu kanuna göre yapılandırılarak ödenebilecek.

Başvuru ve ödemeler

Yeni yapılandırma kanunu olan 7020 sayılı kanun hükümlerinden yararlanmak isteyen borçluların, 30 Haziran 2017 tarihine kadar ilgili vergi dairesine başvurmaları şart. Bu sürenin uzatılmasına ilişkin kanunda yetki bulunmadığından, sürenin uzaması söz konusu değil.

Başvurular bizzat bağlı olunan vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla ya da gelir idaresi başkanlığının www.gib.gov.tr adresi üzerinden internet aracılığı ile yapılabilecektir.

Başvuru sırasında peşin veya taksit seçeneklerinden biri tercih edilecek. Yapılandırılan tutarlar 6,9,12,18 taksit seçenekleri ile ödenebilecek. Taksitler 2 ayda bir ödemeli olacak. Peşin veya ilk taksit ödemelerinin 31 Temmuz 2017 Pazartesi günü bitimine kadar yapılması gerekiyor. Bu sürenin uzaması da söz konusu değil.

Vatandaşlarımıza peşin ödeme avantajını tekrar hatırlatmak istiyoruz. Kanun kapsamında yapılandırılan alacakların peşin ödenmesini teşvik etmek için ödemeler peşin yapıldığı takdirde, kanun hükümlerine göre hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından ayrıca %50 oranında indirim yapılacak. Taksitlerin ilk 2’sinin zamanında ödenmesi şartı var. Kanundan yararlanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biri de taksitle ödemeyi tercih etmişlerse ilk iki taksitin süresinde ödenmesidir. İlk 2 taksiti ödemeyenler, kanunun getirdiği imkanlardan yararlanamayacaktır.

Kanunla ilgili her türlü sorunuza www.gib.gov.tr adresinde yer alan dokümanlardan veya 444 0 189 VİMER aracılığıyla cevap alabilirsiniz. Ayrıca vergi dairelerimiz tüm vatandaşlarımızın konuyla ilgili başvurularına en kısa sürede yanıt verecektir. Özetle toplumun her kesimini ilgilendirebilecek nitelikte bir kanun olan yeni yapılandırma kanunundan yararlanmak için biran önce başvuruların yapılması ve imkanlar dahilinde peşin ödemelerin seçilmesinde yarar olduğunu belirtmek istiyoruz.” denildi.

 

Tekirdağ Vergi Dairesi Başkanı Abdullah Coşkuner tarafından, 6736 Sayılı Kanun kapsamında Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nın destekleri ve yardımlarından dolayı Tekirdağ TSO Başkanı Cengiz Günay’a teşekkür plaketi takdim edildi.

Tekirdağ TSO Başkanı Cengiz Günay, 7020 Sayılı Kanun ile mükelleflerimize ve vatandaşlarımıza sağlanan kolaylıklara dikkat çekerek, “7020 Sayılı Kanun hakkında detayları bizlere aktaran vergi dairesi yetkililerimize teşekkür ediyorum. Ayrıca şunu da belirtmek isterim, vergi dairesi yetkililerimizden aldığımız bilgiye göre son başvuru tarihine kadar, tüm işlemler ayrıca internet üzerinden de yapılabilecek olduğu için bayram tatilinde mükelleflerimiz vergi dairesi kapalı işlem yapılamaz gibi bir düşünce içinde olmasınlar. Süre kısa olduğu için son günlere bırakmadan biran önce işlemleri başlatmalarını öneriyor, bu kapsamda 7020 Sayılı Kanunun ülkemize ve mükelleflerimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

 

7020 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Hakkında İstişarede Bulunmak Üzere Vergi Dairesi Başkanlığı Odamızı Ziyaret Etti7020 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Hakkında İstişarede Bulunmak Üzere Vergi Dairesi Başkanlığı Odamızı Ziyaret Etti7020 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Hakkında İstişarede Bulunmak Üzere Vergi Dairesi Başkanlığı Odamızı Ziyaret Etti7020 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Hakkında İstişarede Bulunmak Üzere Vergi Dairesi Başkanlığı Odamızı Ziyaret Etti7020 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Hakkında İstişarede Bulunmak Üzere Vergi Dairesi Başkanlığı Odamızı Ziyaret Etti
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 78
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 2805
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 11553
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11801