USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı


08.10.2018

21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı

 

20. TOBB Türkçe Konuşan Girişimciler Programı ve İkili İş Görüşmeleri, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle gerçekleştirildi. TOBB öncülüğünde yapılan program kapsamında 21 farklı ülkeden yaklaşık 50 Türkçe konuşan girişimci Tekirdağ’ı keşfe çıktı. Gerçekleşen toplantıya Tekirdağ TSO Başkanı Cengiz Günay, Meclis Başkanı Hakan Şık, Tekirdağ TSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri katılım sağladı. Program, Tekirdağ’ın sosyal ve ekonomik hayatına dair bilgileri içeren sunumun yapılması ile başladı.

Açılış konuşmalarını yapan Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, “TOBB 20. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı kapsamında, Türkiye’de bulunan ve bugünde şehrimizde olan Kıymetli Girişimciler, Tekirdağ’a hoş geldiniz, sizleri şahsım ve kurumum Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası adına saygıyla sevgiyle selamlıyorum.

21 ülkeden gelen yaklaşık 50 iş insanını girişimciyi, Türk iş insanları ile girişimcileri buluşturmaktan, oda olarak ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bu hususta kardeş kurumumuz Tekirdağ Ticaret Borsası’na da ayrıca teşekkür etmek istiyorum çünkü Tekirdağ programını birlikte organize ederek hayata geçiyoruz.

Dilde, fikirde ve işte birlikteliğin önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Bakın, dünyada yeni 2 önemli trend var. Birincisi; şehirler artık ülkelerin önüne geçti. Ülkeler değil, şehirler marka haline geliyor. 1 milyonun üzerinde nüfusu olan şehir sayısı 1950’li yıllarda 77 iken bugün 436’ya yükseldi. Şehirler birbiriyle yarış ediyor. Buna dikkat edin. İkincisi de ABD Merkez Bankası’nın son dönemde aldığı kararlar. ABD Merkez Bankası faizleri artırınca dolaşımdaki para azalıyor. Düşürünce dolaşımdaki para artıyor. Para az olunca iş yapma ve ticaret yapma şansı yükseliyor. 2008’deki krizde ABD sıfır faizle para dağıttı ama şimdi tekrar parayı sıkılaştırdı. Bu da ticaret yapmanın önündeki engellerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Salonda bulunan tüm konuklardan bir ricada bulunmak istiyorum; değerli katılımcılar çocuklarınızı, yakınlarınızı girişimci olmaya özendirin! Nedeni ise, girişimcilik sayesinde ticaret ve üretimle zenginleşebiliriz. Eskiden büyüklerimiz ‘icat çıkarma başımıza’ derlerdi, ama artık günümüz icat çıkarma devri. Türk girişimcileri ulusal ve uluslararası yaptıkları girişimlerle dünya ile rekabette avantajlı tarafta yer alıyorlar, inanıyoruz ki almaya da devam edecekler. Bizler, meslek odası yetkilileri olarak, iş insanları olarak da her zaman gençlerimizin, girişimcilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.

Ben sözlerimi daha fazla uzatmadan öncelikle, Türkçe Konuşan Girişimciler Platformu’nun bugünlere gelmesinde büyük emeği bulunan, gecesini gündüzüne katan, Türk Özel Sektörü’nün gelişimine katkı sunan, mesai harcayan değerli TOBB Başkanım Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğluna teşekkür ediyorum. Diğer yandan şehrimizde bulunan, 21 ülkeden gelen iş insanlarına, girişimcilerimize, organizasyonda birlikte hareket ettiğimiz Tekirdağ Ticaret Borsası’na ve siz değerli odamız üyelerine ve tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların akabinde Kırgızistan, Gürcistan, Afganistan, Özbekistan, Rusya, Bulgaristan, İran, Arnavutluk, Makedonya, Kerkük Türkmenleri, Batı Trakya Türkleri tarafından Başkan Günay’a hediyeler takdim edildi.

Heyet daha sonrasında Tekirdağ Ticaret Borsası’nı ziyaret ederek, borsa yetkilileri ve üyeleri bir araya gelerek iş fırsatları konusunda görüşmeler yaptı. Borsa ziyaretinin devamında Asyaport ziyaret edildi. Asyaport limanını gezme ve inceleme fırsatı bulan girişimcilere liman yetkilileri tarafından detaylı sunumlar yapılacak bilgilendirme sağlanmıştır. Asyaport Limanı’ndan sonra Koleksiyon Mobilya ziyaret edilerek üretim tesisleri gezilmiş, yetkililer tarafından bilgi paylaşımında bulunulmuştur. Tekirdağ TSO Başkanı Günay, “TOBB 20. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı kapsamında ilimize gelen yabancı yatırımcılara ziyaretlerimiz esnasında bizleri evimizde gibi misafir eden ve ağırlayan Asyaport Limanı Yetkililerine ve Koleksiyon Mobilya Yetkililerine teşekkür ediyorum. “dedi.

Ziyaretler sonrasında tekrar Tekirdağ TSO’nun hizmet binasına gelen girişimciler, Tekirdağ TSO üyeleri ile bir araya gelerek ikili iş görüşmeleri programına geçildi. Sektörlerine göre bir araya gelen girişimciler Tekirdağ TSO üyeleri ile karşılıklı ticaret yapmak istediklerini belirttiler. Gerçekleşen toplantıda lojistik, inşaat, inşaat malzemeleri, tarım ve tarım ürünleri, medikal, kozmetik, danışmanlık, turizm, medya, enerji, kimyasal ürünler, hizmet sektörlerine ilişkin ikili iş görüşmeleri yapılmasının ardından program sona erdi.

 

 

 

 

21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı21 Ülkeden Gelen Türkçe Konuşan Girişimciler Tekirdağ’ı Keşfe Çıktı
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 12
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 1619
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 7133
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 7421