USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ


17.03.2015

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ

 

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Meclis Başkanı Mustafa Özden, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıldönümü vesilesiyle bir mesaj yayınladı.

 

Başkan Özden mesajında şu ifadelere yer verdi;

 

“18 Mart 2015 günü, Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 100.yıl dönümüdür. Maneviyatın maddiyatı yendiği, sömürülen ülkelerin bağımsızlık fikrinin kuvvetlendiği, Türk Ulusunun Kurtuluş Savaşı meşalesini tutuşturduğu gündür Çanakkale Zaferi. Bu savaşla Türk Ulusu ve başta Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yapılan kahramanlıklar ve fedakarlıklar Türk Ulusuna millet olma bilincini kazandırmıştır.

Çanakkale Boğazından geçemeyen emperyalist güçler geri dönmüşler, karadan yapılan müdahalelerde düşman başarılı olamamıştır. Böylesi bir günde cephanesi biten orduya Mustafa Kemal Atatürk ‘Süngü tak emrini’ vermiş, ‘Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum’ diyerek savaş kazanılmıştır.

Bu mukaddes toprakların savunmasında 500 bine yakın şehit verilmiştir. Çanakkale Zaferi, vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda Türk Milletinin neleri başarabileceğinin en güzel kanıtıdır. Türk Ulusu bu zaferle yeniden özgüvenini sağlamıştır. Bu anlamlı zafer gününde kutsal vatan topraklarını canları pahasına koruyarak şehit olan aziz şehitlerimize minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Çanakkale Savaşları göstermiştir ki, her ne sebeple olursa olsun savaş bir yıkım, insanlık onurunun yok olması ve çiğnenmesidir. Türk Milleti kendi şehitlerine gösterdiği özeni ve ilgiyi savaşın içinde ve savaş sonunda da yabancı askerlere de göstererek bütün dünyaya bir ders vermiştir. Çanakkale Zaferinin genç nesillere çok iyi anlatılması, ulus olma millet olmanın kolay kazanılmadığı, bunu atalarımıza ve aziz şehitlerimize borçlu olduğumuz anlatılmalıdır. Aziz şehitlerimiz yattıkları yerde şunu hissetmelidirler ki, temiz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları sonuna kadar korunacak, kutsal emanet olarak muhafaza edilecektir.

Çanakkale Zaferi ile birlikte, şehitleri anma günü olarak da andığımız bu anlamlı zafer gününde, kutsal vatan topraklarını canları pahasına koruyan şehitlerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Günlük Ziyaretçi Sayısı : 4
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 2383
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 11557
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11805