USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

‘Vergi barışından hissemize düşeni alalım!’


06.09.2016

‘Vergi barışından hissemize düşeni alalım!’

6736 Sayılı Bazı Alacakların Yapılandırılmasına İlişkin Kanun’un ‘Vergi Affı’ ayağı hakkında Vergi Dairesi Başkanlığı, işverenlere yönelik bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleşen toplantıya üyelerimiz ve mali müşavirler ilgi ve katılım gösterdiler.

6736 Sayılı ‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun’ Cumhurbaşkanı tarafından onaylanıp Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası, söz konusu kanun ile getirilen kolaylıklar hakkında üyelerini ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla 2 ve 5 Eylül tarihlerinde iki adet bilgilendirme toplantısı düzenleme kararı aldı. Tekirdağ Vergi Dairesi Başkanlığı’nın desteği ile gerçekleşen ikinci toplantıda Kanun’un vergi alacakları ile ilgili kapsamı masaya yatırıldı.

Toplantıya Tekirdağ TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Tekirdağ Vergi Dairesi Başkanı Abdullah Coşkuner, Tekirdağ Defterdarı Mehmet Malanlı, Namık Kemal Vergi Dairesi Müdürü Hasan Erdoğan, Gelir İdaresi Grup Müdürü İbrahim Koç, Tekirdağ ve Çorlu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odaları Başkanları Nedim Arslan ve İbrahim Otsekin, Tekirdağ TSO Yönetim Kurulu ve Meclis üyeleri katıldılar. Toplantı öncesi konuklarını selamlamak üzere söz alan Cengiz Günay, yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi;

‘6736 Sayılı ‘Bazı Alacakların Yapılandırılmasına İlişkin Kanun’un sosyal güvenlik ayağını hatırlarsanız bundan 2 gün önce Cuma günü yine burada ele almıştık. O gün olduğu gibi bugün de Kanun’un bir diğer ayağı olan vergi affını ele alacağız. Yine konunun uzmanı seçkin bürokratlarımız bizleri bilgilendirmek üzere buraya kadar teşrif buyurdular. Kendilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Değerli arkadaşlarım, Köklü, güçlü ve güven veren kadim bir devletimiz var çok şükür. Büyük devletimizin tarihi binlerce yıl ötesine uzanıyor, medeniyet kadar eski Türk devleti, binlerce yıldır olduğu gibi bugün de hür ve bağımsız olarak bağrında nice ocaklar tüttürüyor. İnşallah tüttürmeye de devam edecek. Bu büyük devlet, tüm gücünü aziz Türk milletinden alıyor.

O milletin dişinden, tırnağından arttırdığı, kim bilir evladının rızkından eksiltip bu yana koydukları ile var oldu, var olmaya devam edecek. Çalışan kesim yani ekonomi bu kadim uygarlığı ayakta tutan en önemli etken.

‘Vergi ödemekten imtina etmeyelim!’

Arkadaşlarım, Vergi deyip geçiyoruz. Bakın; bu kelime çok özel anlamları barındırıyor bünyesinde.

Yani kamunun, herkesin yararına kendi payına düşeni yasal olarak vermek, kazancını paylaşmak.

Ben değil de Sen demek, Biz demek! Çanakkale’de yaralı İngiliz askerini kucağında taşıyan Mehmetçik demek. Yani olmayanı olduran tılsım. İşte budur büyük Türk devletinin üzerine inşa olunduğu maya.

Lütfen vergilerimizi ödeyelim. Vergi ödemekten imtina etmeyelim. O, elbet yarın, bizden tarafa kat be kat fazla olarak geri dönecek. Umut olarak, gelecek olarak, istiklal olarak gelecek!

Ben çok iyi biliyorum ki bizim ilimizdeki işletmeler, devletin yasa ve kurallarına bağlı, gayet legal olarak çalışmaktadırlar. Evet, rekabetçi piyasa ekonomisinde kimi zaman evdeki hesap çarşıya uymuyor, ödeyemiyoruz.

İşte bu durumdakilere de bakın devletimiz şefkatli elini uzatıyor ve barış ilan ediyor. Mükellef ile devlet arasında. Öyleyse gelin bu barıştan hissemize düşeni alalım.

İşte bugün burada, bunun için toplandık. Tekrar hoşgeldiniz, safalar getirdiniz.

Son olarak bugün burada toplanmamıza vesile olan Tekirdağ Vergi Dairesi Başkanlığı’na da ayrıca teşekkürlerimi sunuyor, toplantımızın herkes için fayda sağlamasını temenni ediyor, saygılarımı sunuyorum ve sözü uzmanlarımıza bırakıyorum.’

Cengiz Günay’dan sonra söz alan Tekirdağ Vergi Dairesi Başkanı Abdullah Coşkuner ise kanunun geniş kapsamından dolayı kamuoyunu bilgilendirmek üzere toplantılar düzenlediklerinin altını çizdi. Coşkuner’in ardından Namık Kemal Vergi Dairesi Müdürü Hasan Erdoğan ve Gelir İdaresi Grup Müdürü İbrahim Koç, sunumlarını gerçekleştirdiler.

Konuşma ve sunumların ardından soru-cevap kısmı ile toplantı sona erdi.

‘Vergi barışından hissemize düşeni alalım!’‘Vergi barışından hissemize düşeni alalım!’‘Vergi barışından hissemize düşeni alalım!’‘Vergi barışından hissemize düşeni alalım!’‘Vergi barışından hissemize düşeni alalım!’‘Vergi barışından hissemize düşeni alalım!’
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 3
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 2382
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 11556
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11804